[wpseo_breadcrumb]

آیین شمع گردانی

آیین شمع گردانی در استان اردبیل

آیین شمع گردانی در روز تاسوعا یکی از سنت های قدیمی است که هر ساله در برخی شهرهای ایران، به خصوص در استان اردبیل، برگزار می شود. دسته جات عزاداری با برگزاری آیین شمع گردانی عشق و ارادت خود را به اهل بیت پیامبر و خاندان عصمت و طهارت ابراز می کنند.

این مراسم از صبح روز تاسوعا آغاز شده و تا غروب آفتاب ادامه دارد. عزاداران با دسته های شمع و با پای پیاده به مساجد مختلف سر می زنند و با روشن کردن این شمع ها ارادت خود را نسبت به حضرت ابوالفضل (ع) نشان می دهند.

با توجه به آنکه این مراسم قدمتی نسبتا طولانی در شهرهای آذری نشین کشور دارد، لذا نام ترکی آن با عنوان “شمع پایلییان” در میان مردم رایج است.

از دیگر مناطقی که آیین شمع گردانی در روز تاسوعای حسینی را ادا میکنند می توان به امام زاده سلیمان فخرآباد مشکین شهر، سید دانیال خلخال، مسجد غریب بیله سوار و بسیاری اماکن مذهبی دیگر اشاره کرد.

یکی از نکات پراهمیت در این مراسم شرکت یافتن بانوان است. همه ساله زنان به مانند مردان در این مراسم حضور یافته و با ادای احترام به شهدای کربلا، خواستار برآورده شدن حاجات خود هستند.

یکی دیگر از ویژگی های این مراسم اعتقادی است که نسبت به تعداد شمع های روشن شده در آن وجود دارد. هموطنان اردبیلی بر این باورند که با روشن کردن ٤١ شمع در ٤١ مسجد حاجات خود را طلب کنند.

 

ثبت سفارش

4 + 4 =

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مشتری ما برای پاسخگویی به سوالات شما در اینجا قرار دارند. از ما چیزی بپرسید!
👋 سلام ، چگونه می توانم کمک کنم؟